Çocuk Parası Nereden Alınır?

0
643
Çocuk Parası Nereden Alınır?
Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parasının alınabileceği resmi kurum PTT’dir. Tüm PTT şubelerinden, doğum parası için yapmış olduğunuz başvuruya dair net bilgi alabilirsiniz. Ödemenin yapılma durumu ise genelde 1 ayı bulduğu için, net bilgi edinmek ve süreci değerlendirmek amacıyla, internet şubesine giriş yapabilirsiniz. Böylelikle sistemi son derece güvenli bir şekilde kullanabilecek ve herhangi bir problem yaşamaksızın, bir sonraki ayda ödemenin genel yapısına dair kayda ulaşabileceksiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası almak isteyen ailelerde annenin veya babanın aktif olarak çalışıyor olma şartı bulunmaz. Sigorta prim ödemelerinde son 1 yıla bakılmaktadır. Bu 1 yıl içerisinde 120 iş günü olacak şekilde ödeme yapıldığı tepsi edilirse, direkt olarak sistemin yapısına uygun şekilde verileriniz kayıt altına alınacak, ödeme almayı hak ettiğiniz tespit edilecektir. Çocuk parasının böylelikle PTT şubelerine gidilerek temin edilmesini sağlayan bir yapısı ortaya çıkmaktadır. Her yaştan insanın başvuruda bulunduğu bir sistem olmasından ötürü son derece kullanışlı ve hızlı sonuç alınabilecek şekilde belirlenmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuruların değerlendirilmesi gerektiği gibi, ödeme için gerekli bütçelerin ayrılması da şarttır.

Çocuk Parası Hangi Bankadan Alınır?

Kamuda veya özel sektörde çalışmanız fark etmeksizin direkt olarak paranın alınabileceği kurum olan PTT’ye şubeleri olmak kaydıyla ulaşabilirsiniz. Memur veya işçi olma durumunuza bağlı olarak, kamu sektöründe çalışan herkes tarafından direkt olarak doğum parasının kendi kurumu üzerinden gerçekleştirilme olanağı da bulunmaktadır. Bu nedenle doğrudan güvenli süreci değerlendirmek amacıyla her zaman için başvurunuzu bakanlıkla yapmanız gerekmektedir. Başvuruyu yaptıktan sonra ise doğrudan doğum parasını bakanlığın binasına giderek elden almanız mümkün değildir.

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir?

Tüm faaliyetlerin ödemeye dair süreç gereği PTT üzerinden yapılması gerekmektedir. Şubede herhangi bir hesabınızın açık olmaması durumunda dahi doğrudan kişisel bilgileriniz aracılığıyla en net verileri değerlendirebilir, her zaman için süreç hakkında detayları öğrenebilirsiniz. Ödeme yapılması için, örnek olarak Kasım ayında başvurduysanız, Aralık ayının son haftasına kadar ödeme yapılması mümkün olmaktadır. Sürecin tamamen bu duruma uygun şekilde işliyor olmasından ötürü, özel olarak çocuk parasına dair faaliyetleri PTT dışında herhangi bir özel veya kamu kuruluşunun gerçekleştirme izni yoktur. Paranızı başka bir bankadan alacağınızın söylenmesi, özel durumlar haricinde mümkün olmadığı için, şubelere gidebilir veya kişisel bilgilerinizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parasının alınabileceği kurum, Ziraat Bankası veya Vakıfbank değildir. 2015 yılında hayata geçirilen projeyle birlikte ailelerin çocuk parası alabileceği tek bankanın PTT olması sağlanmıştır. Buna uygun bir şekilde sürecin değerlendirilmesi, tüm faaliyetlerin özel olarak doğum parası başvurusuyla birlikte gerçekleştirilmesi gereklidir. Doğum parasını alabilmek için sadece baba değil, anne de başvuruda bulunabilmektedir. Ailede en az 1 kişinin sigortalı olması gerektiği için bu şarta uygun hareket edilmelidir.

Özel olarak bu ücretin elde edilebilmesi için ödemelere yönelik verileri, başvurunuzu yaparken size belirttikleri şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hem güvenli hem de herkes tarafından yararlanılabilecek bir yapıya sahip olması nedeniyle, tüm vatandaşların başvurması sağlanmaktadır. 2015 yılından beri geçerli olan bir ödeme olmasından ötürü, bu yıldan önce doğmuş olan çocuklarınız için doğum ücretini talep etme olanağınız bulunmuyor. Bebeğin canlı bir şekilde doğmuş olması, kimliğinin çıkartılmış olması, hastane raporlarının bu durumu desteklemesi gerekmektedir. Ölü doğan bebekler için ödeme alınmayacağı gibi, ödeme alındıktan sonra bebeğin hayatını kaybetmesi gibi bir durumda ise ödemeyi geri yapmanız istenmemektedir.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde, vatandaşların alabileceği özel çocuk parası ödemelerinin direkt olarak PTT şubelerinden yapılması mümkündür. Sistem tamamen güvenli bir şekilde işliyor olması nedeniyle, ödemelerde aksama veya ödeme yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Tek dikkat çeken durum ise, ödemelerin direkt olarak bir hafta içerisinde yapılmak yerine, bir sonraki ayın son haftasına yakın bir dönemde yapılıyor olmasıdır.

Güvenli ve gizlilik açısından da tamamen sorunsuz yapısı bulunuyor olmasından ötürü, tüm vatandaşların 2015 yılının Mayıs ayından itibaren başvuruları kabul edilmektedir. Yapısı itibariyle direkt olarak canlı bebeklerin ve kimliği çıkartılmış olan bebeklerin ailelerinin alabileceği bir ödeme yapısı bulunmaktadır. Böylelikle tamamen ailelerin ilerleyen dönemlerde yapacakları harcamaların küçük bir kısmı dahi olsa, devletin katkı sağlaması için gerçekleşiyor. Çocuk parasının alınabilecek yapıda olan, direkt olarak doğum parasının gelecek ayda alınmasını sağlayabilecek yapıdaki kurum PTT’dir.

Sürecin direkt olarak başvuruyla işliyor olması nedeniyle, son 1 yıl içerisinde 120 günden az günlük sigorta prim ödemesi yapmış olanların veya işsiz olanların alamayacağı bir destektir. Bunun yanı sıra ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli durumların başında, ödemeyi kaç TL tutarında alacakları gelmektedir. Bundan ötürü özellikle de güncel veriler ışığında hareket edilmesi gerektiği için, kişisel bilgilerin PTT ile paylaşılması yeterli olmaktadır. Herhangi bir özel şirketin veya aracı kurumun direkt olarak sizin hakkınız olan doğum parasını almanız için yardım etmesi gibi bir durum mümkün değildir. Tamamen Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde yapacağınız başvurular neticesinde net bir şekilde bilgi edinme olanağına sahipsiniz. Aksi bir durum mümkün olmadığı için, doğrudan her bir faaliyeti buna uygun bir şekilde değerlendirmeli, başvurunuzu yaptığınızda da size belirtilecek durumlara uymalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz