Defacto Maaşları, Çalışma Koşulları, Primleri

0
106
Defacto Maaşları
Defacto Maaşları

Defacto tarafından çalışanların farklı statülerde ve çalışma saatlerinde, birbirinden farklı maaşlar alma durumu söz konusudur. Part time çalışan veya full time çalışan personeller arasında iki kata varan maaş farkı bulunuyor. Part time çalışan personellerden haftalık 30 saatlik çalışma sürecine uygun şekilde çalışmaları talep ediliyor. Buna bağlı olarak, full time çalışma sürecinde ise 45 saatlik çalışmaya göre haftalık program oluşturuluyor.
Maaş ödemelerine ek olarak, günlük yemek ödemeleri de düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca prim alınabilecek şekilde çalışılıyor olması nedeniyle, çalışma sürecine ve mağazanın satış rakamlarına bağlı olarak doğrudan primin alt ve üst limitleri de değişiklik gösteriyor.

Defacto Part Time Maaşları

Dünya genelinde pek çok ülkede mağazaları bulunan Defacto’nun Türkiye’de yer alan mağazaları bünyesinde Part Time çalışanların aldıkları maaşlar, yıllık asgari ücrete uygun şekilde belirlenmektedir. An itibariyle Türkiye’de asgari ücret 2020 Türk Lirası olarak belirlenmiş durumdayken, part time çalışanlar ise bu tutarın yaklaşık olarak yarısına yakın bir maaş almaktadır.

Maaşın yanı sıra primler ve yemek fişleri sistemde ekstra olarak kayıtlara geçirilir ve hesaplara yatırılır. Defacto aracılığıyla direkt olarak part time maaşların alınabileceği tutar, aylık 30 saatlik çalışma şartına uygun hareket edilmesi halinde, 1100 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak çalışma sürecinde personellere yapılan ödemeler de prim hariç bir şekilde net olarak 1100 Türk Lirası seviyesinde olmaktadır.

Part time çalışan bir kişinin 1100 Türk Lirası net ücret alırken, 150 ila 250 Türk Lirası aralığında değişen prim tutarı alma fırsatı bulunuyor. Bu duruma uygun şekilde net olarak elde edilebilecek net ücretin tutarı 1250 Türk Lirası ila 1350 Türk Lirası seviyesinde değişiklik gösteriyor.

Defacto Çalışma Koşulları

Çalışma koşulları itibariyle, gün içerisinde sizin için part time veya full time olarak belirlenen zaman diliminde sürekli olarak ayakta olmanızı gerektiren bir durum ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra, çalışma saatleri ise mağazaya göre değil doğrudan genel sözleşmeye uygun bir şekilde belirleniyor.

Part time çalışanların haftalık 30 saat çalışma şartı bulunurken, full time çalışanların ise 45 saatlik çalışma şartı bulunuyor. Aradaki fiyat farkının iki kata yakın bir seviyede olması nedeniyle, hem daha fazla prim almak hem de daha yüksek net maaş elde edebilmek amacıyla, Defacto’ya genellikle tam zamanlı çalışmak amacıyla başvurular yapılıyor.

Defacto Full Time Personel Maaşı

Defacto tarafından tam zamanlı personel maaşlarının 2019 yılı itibariyle belirlendiği seviye 2020 Türk Lirası olarak açıklanmıştır. Ortalama 300 ila 400 Türk Lirası da prim alınabiliyor. Bunun yanı sıra, çalışılan gün başına 15 Türk Lirası değerinde yemek fişi de alınmaktadır. Defacto tarafından tam zamanlı personellerin elde edebileceği aylık net ücret yaklaşık olarak 2320 ila 2420 Türk Lirası aralığında değişiklik gösterme durumu söz konusudur. Bu tutara yemek fişi için günlük 15 TL olarak Multinet’e yapılan ödemeler ve sigorta ödemeleri dahil değildir.

Defacto Part Time Personel Maaşı

Part time çalışacak olan bir personelin alabileceği aylık maaş net olarak 1100 Türk Lirası olarak belirleniyor. Part time çalışanların özellikle personellere özel prim ödemeleri ve yemek fişleri de dahil ödemeler aracılığıyla, aylık ortalama 150 ila 250 TL arasında prim alma durumu bulunuyor. 1300 Türk Lirası’na ulaşan tutarlarla part time personellerin maaş ödemesi alma olanağı bulunuyor.

Defacto Primleri Ne Kadar?

Full time çalışan bir personelin alabileceği prim, mağazanın satış rakamlarına da bağlı olarak, 300 ila 400 Türk Lirası aralığında değişiklik gösteriyor. Eğer yönetici konumunda, alan müdürü olarak çalışılacaksa bu durumda direkt olarak primler de 300 ila 600 Türk Lirası aralığında belirleniyor.

Defacto bünyesinde çalışmalarını sürdüren personeller tarafından özellikle prim alınmasıyla ilgili durumda, 150 ila 250 Türk Lirası aralığı bulunmaktadır. Çalışanlar tarafından doğrudan mağazalarına ve çalışma saatlerine, yapılan sözleşmeye bağlı olarak tam zamanlı veya yarı zamanlı ücret alınabiliyor. Primlerin yönetici seviyesinde olduğu durum ise, yöneticilik statüsüne bağlı olarak, alan müdürü için 300 ila 600 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Defacto Yemek Ücreti Veriyor Mu?

Defacto tarafından alan müdürlerine, part time personellere ve full time personellere yönelik özel olarak tanımladığı yemek fişleri, günlük 15 Türk Lirası olacak şekilde kayıtlara geçmiş durumdadır. Sistem bünyesinde, her bir personelin Multinet kartı bulunuyor. Günlük olarak bu ödemeler yapılırken, hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı olan personellere ödemelerin aynı tutarda yapıldığı biliniyor. Yemek ücretleri, sigorta, aylık maaş ve primler de hesaplanarak, çalışma saatleri değerlendirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz