Faturalı Hatlara Kredi Alma

0
625
Faturalı Hatlara Kredi Alma
Faturalı Hatlara Kredi Alma

Faturalı hatlara kredi veren operatörlerin asıl amacı müşteri çekmek ve faturalı hattı müşterilerine özendirmektir. Bunun için ise bankadan kredi çekmesi mümkün olmayan ya da acil nakit sıkıntısı yaşayan insanlara aynı gün içerisinde kredi vererek müşteri portföyünü genişletebilirler. Faturalı hatlara kredi veren operatörler sayesinde en az 1.000 TL ile en fazla 7.000 TL’ye kadar kredi almanız mümkündür. Slogan şekli faturalı hat üzerinden kredi sağlama şeklinde olsa da sistem aslında bu şekilde işlememektedir. İhtiyacınız olan nakit para kadar faturalı hattınız üzerinden size cihaz aldırıp aynı gün aynı cihazı nakite çevirme yöntemidir.

Faturalı Hatlara Nasıl Kredi Alınır?

Faturalı hatta kredi sağlama imkanı faturanız üzerinden cihaz satın almış gibi gösterip bunu size nakit olarak ödeme yöntemidir. Ancak bunun için de belirli koşullar vardır. Bu koşulları taşımıyor iseniz bu sistemden faydalanmanız mümkün değildir. Ek cihaz alma yöntemi ile nakit ihtiyacınızı karşılamak için aşağıdaki koşulları taşımanız gerekmektedir.

Faturalı hattınız üzerinden ek cihaz alabilmek için en az 6 ay boyunca bir faturalı hat kullanmış olmanız gerekmektedir.

Kullandığınız faturalı hattınızın faturalarını her ay aksatmadan düzenli şekilde ödemiş olmanız gerekmektedir.

Daha öncesinde de böyle bir ek cihaz kampanyasından yararlanmış ve 2 yılı henüz geçmemiş ise, bu kampanya ödemenizde hiçbir sorun olmaması gerekmektedir.
Hattınız üzerinden sadece cihazı alıp kampanyadan faydalanamazsınız. Kampanyadan faydalanabilmeniz için cihazın tarifenize ek olarak olması gerekmektedir. Yani kullandığınız paketin yanında cihazı ek olarak alabilirsiniz.

Faturalı hattınız üzerinden alacağınız cihaz istediğiniz fiyatta olmayabilir. Nedeni ise, telefon numaranız müşteri hizmetlerince sorgulanır. Puanınız araştırılır ve puanınıza uygun telefonu almanız için yönlendirilirsiniz. Puanınız ne kadar yüksek ise alacağınız cihazın fiyatı da o kadar yüksek olur. Araştırılan puanınız ise, aslında sizin faturalı hattınızdaki tarifenizin aylık ne kadar olduğu ve düzenli ödeyip ödemediğinizi esas alan bir uygulamadır.

Faturalı Hatlara Kredi Veren Operatörler

Faturalı hattınız üzerinden ek cihaz satın alır gibi kredi kullandıran operatörler mevcuttur. Aşağıdaki listede faturalı hattınıza ek tarife ile cihaz satışı yapan operatörler yer almaktadır:

  • Türk Telekom, faturalı hat üzerinden tarifeye ek cihaz satışı yapmaktadır.
  • Turkcell, faturalı hat üzerinden tarifeye ek cihaz satışı yapmaktadır.
  • Vodafone, faturalı hat üzerinden tarifeye ek cihaz satışı yapmaktadır.

Türk Telekom, her geçen gün yeni cihaz kampanyaları ile faturalı hattı üzerinden ek cihaz alma yöntemi ile kredi kullanacakların dikkatini çekmektedir. Birbirinden farklı ve cazip kampanyaları, ek cihaz alma konusunda insanları yönlendirmektedir. Eğer en az altı aydır Türk Telekom faturalı hattını kullanıyorsanız, ödemelerinizde hiçbir aksama olmadıysa ve son iki yıl içerisinde ek cihaz kampanyası ile ilgili bir ceza almadıysanız Türk Telekom mağazalarına gidip ek cihaz kampanyasından yararlanabilirsiniz. Alacağınız ek cihaz puanınız kadar olacağı gibi, mağazada o an bulunan cihazlarla sınırlıdır. Türk Telekom mağazalarından 7.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanına sahipsiniz. Ancak önemli bir detay ise şu şekildedir; alacağınız faturanıza ek tarifeli cihazınızın satış fiyatı 7.000 TL’dir. Bunu nakite çevirme esnasında tam olarak 7.000 TL almazsınız. Kredi kullandığınız mağaza sizden bir komisyon bedeli almaktadır.

TTNET kredisi de almanız mümkündür. Ev ve iş yerlerine internet hizmeti sağlayan TTNET, Türk Telekom’un ortağıdır. Türk Telekom yardımı ile size ek cihaz alma koşulu ile kredi sağlamaktadır. TTNET, BDDK’dan aldığı yetki ile bu işlemi yapmaktadır. Türk Telekom olan hattınıza bir onay mesajı gönderir ve bu onay mesajı ile Türk Telekom İletişim Merkezleri’ne giderek sözleşmenizi imzalayabilirsiniz. Sözleşme ile birlikte de yeni cihazınızı alarak krediye dönüştürebilirsiniz.

Vodafone operatörü ile de faturalı hattınıza kredi çekmeniz mümkündür. Faturanız ile tarifeye ek cihaz alıp bunu krediye çevirme yöntemi banka kredileri ile karıştırılmamalıdır. Banka kredileri genellikle teminat, kefil ister ve imzalamanız gereken oldukça fazla evrak vardır. Ancak ek cihaz alma yöntemi daha kolay ve basit bir işlemdir. Banka kredisi gibi onay süreci beklemezsiniz. Eğer son 6 aydır Vodafone faturalı hat kullanıcısı iseniz, herhangi bir ödeme aksatmanız söz konusu olmadı ise ve son 2 yıl içerisinde bir ceza almadıysanız Vodafone mağazalarından puanınızın izin verdiği fiyat kadar cihaz alabilirsiniz.

Turkcell operatöründen de eğer üzerinize en az 6 aydır bir Turkcell hattınız var ise kredi kullanmanız mümkündür. Ancak faturalı hattınızla tarifeye ek alacağınız cihaz için KKB puanınızın düşük olmaması gerekmektedir.

Faturalı Hat Üzerinden Kredi Çekme

Faturalı hat üzerinden kredi çekme yöntemi tarifeye ek cihaz satın alıyormuş gibi gösterilip aynı gün içerisinde ücretinin elden teslim alınması işlemidir. Bu şekilde aldığınız kredi yöntemini de tarifenize ek ücret olarak yansıyan tutar kadar aylık düzenli ödemeniz sizden istenir. Daha önceki tarihlerde bu aylık yansıyan tutar 48 aya kadar taksitlendirilebiliyordu. Ancak 1 Eylül 2018 tarihi ile bu şekilde taksitlendirme sayısına sınırlama getirildi. 1 Eylül 2018 tarihi itibari ile alınan tarifeye ek cihazlar 6 aya kadar taksinlendirilmeye başlandı.

Ancak bu yöntem faturalı veya faturasız hat ile kredi çekme amacından çok, kullanıcıların tek seferde peşin ödeme yapamayacağı cihazları satın alabilmeleri için bankalar ile operatörler arasında yapılan anlaşmadır. Yani aslında cihazı satın alabilmeniz için kredi çekilmeye imkan sağlar. Ancak maddi durumunda sıkıntı yaşayan kişiler bu şekilde operatörler üzerinden kredi çekerek ve hemen akabinde cihazların kutusunu dahi açmadan daha ucuza satarak nakit ihtiyacını karşılamak için kullanmaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz