Gürcistan’da Çalışmak

0
725
Gürcistan’da Çalışmak
Gürcistan’da Çalışmak

Çalışmak amacıyla Gürcistan’a gitmek için herhangi bir şekilde vize başvurusunda bulunmanızı gerektirecek durumla karşılaşmayacaksınız. İki ülke arasında vize şartı olmadığı gibi, direkt olarak en az 6 aylık olmak kaydıyla pasaporta sahip olmanız halinde Gürcistan’a gidebilirsiniz. Artvin üzerinden karayoluyla da ülkeye geçişler mümkün olduğu için, İstanbul veya diğer şehirlerdeki havalimanları aracılığıyla Artvin’e ulaşabilir, oradan da ülkeye geçiş yapabilirsiniz.

Gürcistan’da Çalışmak İstiyorum

Gürcistan’da İş İmkanı nasıl bulabilirim? Gürcistan İş İlanları Nerede Bulabilirim diyenler yazımızın devamında..

Gürcistan’ın çalışmak amacıyla Türkiye’de bazı iş kollarında daha fazla yatırım yapılmasını sağlayan girişimleri sürdürülüyor. Özellikle son dönemde, Gürcistan Larisi ve Türk Lirası kur farkları göz önünde bulundurulduğunda, 1 Gürcistan Larisi yaklaşık olarak 2 Türk Lirası olarak hesaplanabiliyor. Gürcistan’da çalışmak isteyenler tarafından iş kollarına bağlı olarak aylık ortalama 700 ila 1000 Lari elde edilebilirken, Türkiye’de ise 2020 Türk Lirası asgari ücret üzerinden maaş alınabiliyor. İş kollarına, tecrübeye ve kadrolu olma durumuna bağlı olarak birbirinden farklı ücretlerle karşılaşılabiliyor.

Gürcüler tarafından Türkiye’de okumak ve çalışmak amacıyla özellikle genç nüfus açısından yoğun bir şekilde göç verildiği biliniyor. Gürcistan’da da ortalama işsiz nüfusu, Türkiye’deki ortalamaya yakın bir şekilde %12 civarında seyrediyor. Ülkenin nüfusunun sadece 4 milyon olmasının yanı sıra, özellikle gençlerin işsiz kalmaları nedeniyle başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeye göç etmeleri dikkat çekiyor. Gürcistan’da kendi işinizi kurmak isterseniz, bu alanda devlet size hem vergi konusunda destek olacaktır hem de yer gösterebilecek ve yatırımınızı yapmanız için gerekli ortamı hazırlayacaktır.

Gürcistan’da Yaşam Şartları

Ülkedeki yaşam şartları göz önünde bulundurulduğunda, özellikle 30 yıl öncesine kıyasla son derece büyük bir adım atıldığını söylemek mümkün. Türkiye ve Rusya başta olmak üzere, Gürcistan’ın her yerine hem otoyollarla hem de enerji alanında hizmetler verilerek gelişimin sürmesi sağlanmıştır. Ülkede asgari ücretle bir kişinin geçimle ilgili büyük sorunlar yaşamadığı görülüyor. Ailelerde genel olarak eşler birlikte çalışarak evin ekonomisini iyileştirmeyi hedefliyorlar. Buna bağlı olarak hem yaşam şartlarının iyileşmesi hem de sosyal hakları göz önünde bulundurularak her alanda düşük maliyetle, düşük kira ve gıda giderleriyle yaşamaları mümkün oluyor.

Gürcistan İşçi Maaşları Ne Kadar?

Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Gürcistan’da çalışmanın yanı sıra, Türkiye’den Gürcistan’a iş kurmak amacıyla giden yüzlerce firma bulunuyor. Bu durum özellikle Türkiye’den bu ülkeye vatandaşlarımızın çalışmak amacıyla değil, daha düşük maliyetle ve daha fazla avantajla iş kurmak için gittiklerini gösteriyor. 500’ün üzerindeki firma tarafından an itibariyle ülkede kurulan işletmelerle birlikte 20 binin üzerindeki insana istihdam sağlanmış durumda. Gelecek yıllarda da Gürcistan’da çalışmak veya iş kurmak amacıyla pek çok kişi tarafından bu şirketler ve benzer yatırımlar aracılığıyla yeni şirketlerle iletişime geçilecektir.

Gürcistan’da özellikle işçiler arasında net olarak tanımlanabilecek, ortalama ücretten söz edilmesi mümkün olmuyor. Bazı firmalarda çalışmaya başladığınız anda 326 Gürcistan Larisi maaş almaya başlıyorsunuz. Bazı firmalar ise direkt olarak 700 Gürcistan Larisi ve üzerinde ücretler verme olanağına sahip oluyorlar. Tıp alanında gelişim göstermeye başlayan, bu alandaki çalışanlar için ortalamanın üzerinde ücretler ödenmesini sağlayan ülkede tıp çalışanlarına en az 2000 Gürcistan Larisi olacak şekilde maaş ödeniyor. Farklı alanlar ve cerrahlık, anestezi uzmanlığı gibi iş kollarında ise maaşlar çok daha fazla olması nedeniyle, Türkiye’den bu alanda çalışmak amacıyla Gürcistan’a göç eden kişilerin olduğu biliniyor.

Ayrıca Yurtdışı iş imkanı sağlayan şirketler için;

Yurtdışında İş İmkanı Sağlayan Şirketler

Ayrıca diğer ülkelerin çalışma koşulları için;

İngiltere’de Çalışmak

Kuveyt’te Çalışmak

Azerbaycan’da Çalışmak

Dubai’de Çalışmak

Katar’da Çalışmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz