Hurda Kağıt ve Karton Fiyatları

0
532

Çevre kirliliğinin ve kağıt malzemelerinin enerji israfı nedeniyle dünyamızın ne kadar kirlendiğini biliyoruz. Hem maliyetten uzun vadede tasarruf etmek hem de çevremizi temiz tutmak adına, hurda kağıt ve karton geri dönüşümü büyük fayda sağlayacaktır. Kağıt, karton ve diğer karton ürünlerin geri dönüşümü ile siz de hem kazanç sağlayabilir hem de çevre korumaya katkı sağlayabilirsiniz.

Karton Geri Dönüşüm Fiyatları 

Atık imha maliyetlerinden tasarruf etmek için geri dönüştürülen kartonların geri dönüşümü; kullanılmış, atılan ya da atın olarak kabul edilen kartonların yeniden işlenerek yeniden kullanılmasını içermektedir. Kartonlar, genellikle dayanıklılık ve sert malzemeleri ile bilinen kalın kağıtlardır. Ambalaj kutuları, yumurta kartonları, ayakkabı kutuları ya da tahıl kutuları gibi karton malzemelerin yeniden işlenmesini içeren karton geri dönüşüm; maliyetten tasarruf sağlamasının dışında, çevre kirliliğini azaltmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda, değerli kaynakların korunmasına ve istihdam yaratılmasına da katkı sağlar. Karton geri dönüşümü, çevreyi temiz ve yeşil tutmanın da iyi bir yoludur. Aşağıdaki adımlar, karton geri dönüşüm sisteminin adımlarını göstermektedir:

Adım Adım Karton Geri Dönüşümü

1.Adım: Toplama

Toplama adımı, karton geri dönüşümü sisteminin ilk adımıdır. Geri dönüşümcüler, atık olarak belirlenmiş kartonları karton toplama noktalarında toplarlar. Toplamadan sonra ölçüm yapılarak, geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir. Bu noktada, üretim ve kullanımlarına göre karton türleri farklılık gösterir.

2. Adım: Sınıflandırma

Geri dönüşüm tesisine ulaştırılan kartonlar, üretildikleri malzemelere göre sınıflandırılma aşamasından geçmektedir. Farklı sınıflarda malzeme üretildiğinden, sınıflandırma işlemi önemlidir.

3. Adım: Parçalama

Sınıflandırma işlemi yapıldıktan sonra, bir sonraki adım olarak kartonlar parçalanmaktadır. Kağıtların küçük parçalara ayrılması için gerçekleştirilen bu adımı, daha sonra su ve kimyasallar ile karıştırılması takip eder. Hamur haline getirilen parçalar, daha sonra ortaya çıkan maddelerin katılaştırılması ve yeni hamurlar ile harmanlanmasını içerir.

4. Adım: Filtreleme

Hamur materyali, yabancı maddelerden arındırılması için kapsamlı bir filtreleme işleminden geçirilmektedir. Bu aşama, son işleme hazır olmasını sağladığından, temizleme işlemi olarak da adlandırılmaktadır.

5. Adım: Son Aşama

Bu aşamada, filtrelenen hamur yeni üretim malzemeleri ile karıştırılır ve çeşitli yüzeyler üzerinde kurutulur. Kurumayla birlikte, otomatik bir makineden geçirilir ve katman haline getirilir.

Yukarıda, karton geri dönüşüm işleminin aşamalarından bahsettik. Peki, faydaları nelerdir?

 • Yeniden kullanım ve çevreyi koruma
 • Yenilenebilir malzemelerin kullanımına teşvik etme
 • Enerji tasarrufu sağlar

Hurda Karton Fiyatları 

Peki, karton geri dönüşüm fiyatları nedir? (Ücretlendirme kilo başına yapılmaktadır)

 • Beyaz hurda kağıtların kilo fiyatı 0.45 TL’dir.
 • Hurda peçete kağıtların kilo fiyatı 1.15 TL’dir.
 • Farklı renklerde kağıt hurdanın kilo fiyatı 0.25 TL’dir.
 • Kuşe kağıdı hurdanın kilo fiyatı 0.33 TL’dir.
 • Okul kitabı hurdanın kilo fiyatı 0.50 TL’dir.
 • A4 kağıdı hurdanın kilo fiyatı 0.55 TL’dir.
 • Karton bardak hurdanın kilo fiyatı 1.25 TL’dir.
 • Hurda kağıt Bristol’un kilo fiyatı ortalama 0.50 TL’dir.
 • İplik bobin kağıdı hurdanın kilo fiyatı 0.32 TL’dir.

Hurda gazetelerde geri dönüşüme katılmaktadır. Bu noktada, kullanılmış ve kullanılmamış gazete kağıtları arasında fiyat farklılığı olmaktadır. Kullanılmış gazete kağıtlarının kilogram fiyatı ortalama 0.50 TL ve kullanılmamış gazete kağıtlarının kilogram fiyatı ortalama 0.60 TL’dir.

Karton geri dönüşümü için yerel bir atık toplama şirketi ile anlaşabilirsiniz. Çok miktarda karton kağıdın geri dönüşümü, büyük tasarruf sağlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz