İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

0
608
İzmirim Kart

İzmir’de yaşayanlar ve İzmir’e seyahate gelenler için şehir içinde ulaşımı kolaylaştıran İzmirim Kart hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu yazımızda!

İzmirim Kart Nedir?

İzmir’de şehir içi toplu ulaşım ile seyahat ederken kullanabileceğiniz İzmirim Kart; otobüs, metro, İzban, vapur, teleferik, BİSİM, otopark, Sasali, tuvalet ve buz pisti gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım ve çeşitli hizmetlerinde kullanabileceğiniz bir ödeme kartıdır.

Toplu taşıma araçlarında ve metro, vapur gibi araçların turnikelerinden geçişte kullanabileceğiniz İzmirim Karta, dilerseniz kart satış noktalarından dilerseniz de internet üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz.

İzmirim Kart Nerelerde Geçer?

İzmirim Kart, İzmir şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz, fiyat tarifesi durak sayısına ve ulaşım seçeneğine göre değişiklik gösteren bir seyahat kartıdır. Bu kartı;

  • İzmir şehir içi otobüs seferlerinde,
  • Metro seferlerinde,
  • İzban seferlerinde,
  • Vapur seferlerinde,
  • Teleferik,
  • BİSİM,
  • Otopark
  • Sasalı
  • Tuvalet
  • Buz pisti gibi hizmet seçeneklerinde ödeme kartı olarak kullanabilirsiniz.

Tüm toplu taşıma araçlarına binişlerinizde kullanabileceğiniz bu kartı ayrıca; Sasalı Doğal Yaşam Parkı girişlerinde, şehir içindeki tüm akıllı tuvaletlerde ve buz pisti girişlerinde de ödeme yöntemi olarak tercih edebilirsiniz. Ek olarak; İzmir’de şehir için bisiklet kiralama yaparken ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait otoparkları kullanmak için de bu kartı kullanmanız mümkündür.

İzmirim Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmirim Kart başvurusu, TL yüklemesi yapabileceğiniz gişelerden ya da internet üzerinden online başvuru ile yapılabilmektedir. Sadece birkaç adımda bu karta sahip olmak isterseniz; İzmirim Kart resmi internet adresine giriş yaptıktan sonra, Online İşlemler menüsünden “İlk Kart Başvurusu” seçeneğine tıklamanız gerekir. Buradan öğrenci, öğretmen ya da 65 yaş üzeri kart başvuruları da yapılabilmektedir.

Size uygun seçeneği tıkladıktan sonra gerekli kişisel bilgileri doldurmanız, fotoğraf yüklemesi yapmanız ve kayıt işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Kartı teslim almaya gideceğiniz sırada, sizden istenecek gerekli evrakları da yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Öğrenci ve Öğretmenler için İzmirim Kart başvuru ücreti 10 TL’dir. Bankaya ücret yatırabilmeniz için, internet üzerinden ön başvuru formunu mutlaka doldurmuş olmanız gerekmektedir.

-Kart Başvuru Durumu Sorgulama

İzmirim Kart resmi internet adresine giriş yaptıktan sonra üst menüdeki Nasıl Alınır > Kart Başvuru Durumu seçeneklerinden ilerleyerek, açılan menüde başvuru tipini ve T.C kimlik numaranızı tuşlayarak “Sorgula” butonundan İzmirim Kart başvuru durumu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmirim Kartınızın bakiyesini bilmiyorsanız, kart dolum makinelerinden ya da TL yüklemesi yapabileceğiniz bilet gişelerinden bakiye sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, İzmirim Kart resmi internet adresine girerek; Nasıl Alınır > Bakiye Sorgulama adımlarını takip ederek de işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için, kartınızın üzerindeki Akıllı Kart Numarası’nı bilmeniz gerekmektedir. Online olarak yapacağınız yüklemeler, ödemenin gerçeklemesinin ardından 1 saat içerisinde kartınıza otomatik olarak yüklenmektedir.

İzmirim Kart Bakiye

İzmirim Kart bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, eğer kartınızda yeterli bakiye bulunmadığını fark ederseniz ya da kartınıza ekstra TL yüklemek isterseniz, İzmirim Kart dolum makinelerinden, toplu taşıma istasyonlarındaki bilet gişelerinden ya da internet üzerinden online olarak İzmirim Kart bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bakiye yükleme işlemini; İzmirim Kart resmi internet adresine giriş yaptıktan sonra üst menüdeki İzmirim Kart Nedir bölümünden İzmirimKart- TL yükleme adımlarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Kartınıza bakiye yükleyebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemleri, İzmirim Kart resmi internet adresinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz