Kabin Memuru Olmak

0
136
Kabin Memuru Olmak
Kabin Memuru Olmak

Kabin memurluğu, pek çok farklı eğitimden geçildikten sonra belirli kurallara uyulması halinde yapılabilecek bir iştir. Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yayınladığı şartlarıyla birlikte direkt olarak havacılık kuruluşlarının iş ilanlarına başvuruda bulunulması mümkün olacaktır. Genellikle, eğitim gören öğrenciler tarafından doğrudan öğrenimlerinin sonunda bir firmayla anlaşılarak çalışmaya başlanabiliyor.

Acil durumlarda çıkış kapılarının kullanımıyla ilgili gerekli süreci yönetecek, malzemelerin yüklendiği zamanlarda farklı firmaların genel şartlarına uygun şekilde çalışma süreci de değişebilecek bir iş yapısı bulunuyor. Ayrıca yolculara yolculuğun başından sonuna dek hizmet politikalarına uygun şekilde servis ve büfe hizmeti sağlamakla yükümlüdürler.

Hostes Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Hostes olmak için firmalar tarafından belirlenen bazı koşullar bulunuyor. Bunlara uyulmadığı taktirde, şirket tarafından aday başvurularının değerlendirilmesi de mümkün olmayacaktır. Host veya hostes olmak amacıyla yapılacak başvurularda adayların boy aralıklarının, kilo oranının, sağlık sorunuyla ilgili durumların, analiz edilmesi gereklidir. Ayrıca hostes olmak amacıyla aşağıdaki şartları karşılayan kişiler tarafından havayolu şirketlerine başvuruda bulunulabilir;

 • İş başvurusunda bulunan adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Adayların herhangi bir adli sicil kaydı veya adli arşivinin bulunmaması şarttır.
 • Adaylar tarafından havayolu şirketinin ilanındaki yaş aralığında olunması gerekir.
 • Havayolu şirketinin belirlediği ikamet adresinde yaşayabilecek kişilerin başvurması istenir.
 • Adayların en az lise veya denk bir okuldan mezun olması, yurtdışı eğitimi alan adayların ise mutlaka denklik belgesine sahip olması gereklidir.
 • Havayolu şirketi tarafından talep edilen yabancı dilin iyi derecede biliniyor olması şarttır.

Kabin Memuru Olma Koşulları

Kabin memuru olmanın genel koşulları üç adet olarak tanımlanabiliyor fakat firmalara bağlı olarak şartlarda değişiklikler ve daha fazla koşul görmek mümkündür. Yabancı dil bilme zorunluluğu bulunuyor olmasının yanı sıra, en az 18 yaşında olmanız gereken bir iş tanımı belirlenmiştir.

SHGM tarafından yetki verilmiş olan herhangi bir sağlık kuruluşuna gidilerek, psikolojik ve fiziksel açıdan bu işi yapmak için yeterli olup olmadığınızın tespit edilmesini sağlamanız gereklidir. Yetkili kurum tarafından verilecek olan belgenin temin edilmesi şarttır. Aynı zamanda, yurt içinde veya yurt dışında en az 10 yıl olacak şekilde lise veya dengi bir okuldan mezun olma şartı bulunur.

Hangi havayolunda çalışılacağına bağlı olarak, birbirinden farklı ekstra şartlarla karşılaşılabilir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve yayınlanmış olan şartları da incelemeli, bunlara uygunsanız başvuruda bulunmalısınız Çalışacağınız kurum tarafından İngilizce başta olmak üzere, bir veya birkaç yabancı dili bilme şartı bulunabiliyor.

 • Başvuracağınız dönem için boy ve kilo uyumunu sağlamış olmalısınız.
 • Havayolu şirketinin danışmanlık birimiyle mülakata girmelisiniz.
 • Yabancı dil sınavında istenen düzeyde başarı sağlamanız gereklidir.
 • Şirket tarafından belirlenmiş şartlara uygun şekilde psikolog mülakatından geçmelisiniz.
 • Havayolu şirketi tarafından işe alım sürecinde yapılacak olan yazılı sınavda gerekli bilgileri doğru şekilde doldurmanız istenir.

Hostes Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gidilmeli?

Hostes olmak için hangi üniversiteye gidilmeli diye merak ediyorsanız; Hostes olmak için üniversite veya fakülte şartı bulunmuyor. Çalışacağınız kurum tarafından özel olarak okulunuz incelenecek fakat Türkiye genelinde havacılık için kabin memurluğuyla ilgili eğitim veren tüm yüksek okullar bu açıdan yeterli öğrenimi sağlıyor. Vücudunuzun gözle görünür herhangi bir yerinde leke yara izinin bulunmaması gereklidir. Ayrıca firmalar tarafından genellikle en az 1,60 cm en fazla ise 1,80 cm boylarında olan adayların başvurmasına izin veriliyor. Uçuşa engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi bulunmaması ve yukarıdaki şartlara uyulması halinde başvurulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz