Lavanta Yetiştiriciliği

0
245
Lavanta Yetiştiriciliği
Lavanta Yetiştiriciliği

Suya çok yoğun bir şekilde ihtiyaç duyan fakat bu nedenle getirisinden bir şey kaybetmeyen bitkiler arasında bulunması, lavanta yetiştiriciliğini ön plana çıkarıyor. 20 ila 60 cm boylarına ulaşabilen, mor renkteki bitki için çiçek açma dönemi Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bu dönemde çiçek açmasının yanı sıra, özellikle deniz ikliminin hakim olduğu ve nem ortalaması itibariyle diğer yerlerden daha nemli ortamlarda da yaşayabiliyor. Son derece kuru topraklarda da yetişebiliyor olmasının yanı sıra, kireçli topraklarda çok daha hızlı bir şekilde gelişimini tamamlayabiliyor.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Son derece karlı ve hem kısa hem de uzun vadeli girişimlerde yüksek kazanç sağlanabilecek alanlardan biri olması nedeniyle, bir dönem pek çok çiftçi tarafından lavanta ve diğer ürünler için üretimler yapılabiliyor. İki farklı üretim sürecinin bulunuyor olması nedeniyle, lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler tarafından bu iki yöntemden en avantajlı olana yönelmek gerekiyor.

Generatif üretim veya vejetatif üretimle üretilebilecek yapıya sahip olan bitkide tohumla veya yaprak – kök ve gövde açısından aynı olacak şekilde üretilmesine dayanan üretimler düzenli olarak aynı bölgelerde yapılabilir.

Lavanta Ekimi, Lavanta Üretimi

Lavantanın yetiştirilmesiyle ilgili sürecin detaylı olarak öğrenilmesi, deneyimli çiftçiler tarafından uzun dönem boyunca sürdürülmesi mümkün olacaktır. Lavanta ekimi için ekimle ilgili girişimler direkt olarak fidenin temin edilmesiyle başlıyor. Fidelerin alınmasında ödenecek olan ücret ortalama 1 dekar başına 2000 Dolar seviyesine ulaşıyor. Bu nedenle zaman içerisinde maliyetin de ortadan kalkmasını sağlayacak şekilde çalışmaya başlayabilir, kendi fidelerinizi üreterek satarak gelir elde edebilirsiniz.

Lavanta Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Daha sonra ise elde edilecek fidelerin ekimiyle birlikte, fidelerin satışıyla ilgili işlemlerde yüksek ücretlerle satışlarına başlanması mümkün oluyor. Çiftçiler tarafından lavantanın sağlayacağı gelirden ilk hasat döneminden çok yüksek kazançlara ulaşılabilecek bir süreç ortaya çıkabileceği için, yatırımlar bu alana kaydırılmaya başlandı. Fide masrafı ve ilaçlama, günlük bakım dışında herhangi bir maliyetle karşılaşılmıyor. Bu durum da hem ithalatın minimuma inmesini sağlayacak hem de yerli kurum ve kuruluşlara yapılacak olan satışlar için özel olarak hizmet alınmasını mümkün kılacaktır.

Lavanta Yetiştiriciliği Getirisi

Lavanta yetiştiriciliğinin dekar başına getirisinin ortalama 1000 Dolar olduğu hesaplandığında, hem dış ticaret açısından son derece avantajlı bir döneme girilecek hem de para kazanılabilecektir. İthalatın minimuma inmesi, çok sayıda lavanta üretilerek, bir süre sonra ihracatına başlanması dahi mümkün olacaktır. Kaç dekarlık üretim yapılması hedeflendiğine bağlı olarak, dekar başına 1000 Dolar seviyesindeki gelirle, 100 dekarlık alanda ekilen lavantayla 100 bin Dolar ciro oluşabiliyor. Bu da düzenli hale gelmesi halinde her zaman için kazanmaya devam edilmesi anlamına geliyor.

Lavanta Yetiştiriciliği Maliyeti

Lavanta yetiştirerek para kazanmak ve bu alanda uzun yıllar boyunca yatırımlarını sürdürmek isteyen binlerce kişi bulunuyor. Dekar başına yaklaşık olarak 2000 Euro civarında maliyetle karşılaşılabilecek şekilde girişimcilik ücretleriyle karşılaşılabiliyor. Özellikle tüm maliyetlerin hesaplanması ve satışın ardından oluşacak cironun analiz edilmesiyle birlikte, dekar başına 1000 Euro civarında gelir elde etme olanağı ortaya çıkıyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından bu alanda uzun vadeli yatırımların yapılması, binlerce Türk lirası maliyet yerine çok düşük maliyetle istenen sonuçları elde edebilir olması sağlanıyor.

Özellikle en yüksek maliyetin sebebi, ilk aşamada temin edilmesi gereken fidelerdir. Fidelerin fiyatları ve 1 dekarlık alanda kullanılan fide sayısı nedeniyle ilk aşamadaki maliyeti ortalama 2 bin Euro civarında seyrediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz