Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

0
211
Trüf Mantarı Yetiştiriciliği 2
Trüf Mantarı Yetiştiriciliği 2

Mantar yetiştirmek için ilk önce fidanla birlikte mantar sporlarını kullanmanız gereken Trüf mantarı, yapısı gereği 6 yıla yakın bir sürenin ardından çıkmaya başlamaktadır. Bu nedenle hasatlar da ağaç büyümeye başladıktan sonra mümkün olacağı için, ilk başta mutlaka sabır gerektiren yetiştiricilik türleri arasında yer alıyor.

Daha önce farklı yerlerde büyümüş olan ağaçların köklerinde de bulunabilecek bir mantar türü olmasına rağmen genelde toplayıcılığı ilgi görmemektedir. Bunun nedeni ise mantarın yetişmesi için en verimli yolun, ağacın fidanken gerçekleştirilecek olan dikim sürecinde sporların yerleştirilmesinden kaynaklanıyor.

Eğer ilk evrede sporlar yerleştirilirse, ağacın kullanacağı minerallerde olduğu gibi direkt olarak mantarın da minerallere erişmesi mümkün olacaktır. Aksi durumda, toplayıcılık yapılan ağaçların düzenli bir şekilde yetiştirme sürecinde değerlendirilmesi mümkün değildir. 6 yılın ardından yıllık gelirinizi 10 dönümlük bir arazi sahibi olmanız durumunda, yıllık ortalama 60 ila 120 bin Türk Lirası olması söz konusudur. Ağaç büyüyene kadar olan evrede ise sabretmeniz ve sporlarla birlikte ağacın gelişim evresinin uygun bir şekilde sürmesini beklemeniz gerekmektedir.

Trüf Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Mantarın üretiminde kullanılabilecek ağaçlar arasında huş, gürgen, meşe, fındık, çam, kavak, kayın ağaçları bulunmaktadır. Ağacın kökünde sporlarla birlikte ağacın gelişimi için düzenli olarak bakım yapılmasını gerektiren sürece uygun hareket edilmelidir. Bu mantarın yetiştirilmesi için direkt olarak bodrumda veya kapalı, rutubetli ortamların kullanılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle özellikle dikkat edilmesi gereken yetiştirme sürecinde, fidan diker gibi direkt olarak trüf mantarını dikmeniz gereklidir. Düz bir şekilde çıkması, ekildiği bölümde yukarıya doğru rahatlıkla büyüyebilecek şekilde ekilmiş olması gereklidir. Ancak bu sayede mantarın birkaç ay içerisinde istenen büyüklüğe erişme olanağı bulunacaktır.

Trüf mantarının yetiştikten kilosunun 600 Türk Lirası’nın üzerindeki değere ulaşabiliyor olmasından ötürü, yetiştirilme sürecinde dikkatli olunması gereklidir. Arazinin büyük olması, elde edilecek olan geliri doğrudan arttırdığı gibi, kullanılması ve yayılması gereken tohum miktarını da doğrudan arttırmaktadır. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken durumların başında, yetiştiricilik için gerekli olan maliyenin ne kadar olduğunu hesaplamak gelmektedir. Trüf mantarının lüks yapısı, her zaman yoğun ilgi gören ürünlerden bir tanesi olması nedeniyle, üretim faaliyetlerinde tohumun kullanımı, dikim için dallar ve kullanışlı arazinin değerlendirilmesi yeterli olacaktır. Kurak toprakta yetiştirilmesi mümkün olmadığı için, gerekli miktarda su kullanımı ve tohumun yerleştirilmesi için öncelikle ağacı ekmeniz gerekiyor.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

Trüf mantarı yetiştiriciliğine yönelik kursa katılmak için ödeme yapmanızı gerektiren bir durum söz konusu değildir. Sadece trüf değil, diğer tüm mantar çeşitleri için de nasıl yetiştiricilik yapılacağını net olarak öğrenme olanağına sahipsiniz. Kursun verilmesinin en önemli nedenlerinin başında, bu mantarın kilogram başına Türkiye’de en az 600 Türk Lirası’na alıcı buluyor olmasından kaynaklanıyor. Güz ve bahar dönemi dikim ile bakım sürecini değerlendirirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Hangi bölgelerde mantarın doğru bir şekilde yetiştirilebileceği, mantarın büyüme sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiği en net haliyle belirtiliyor.

Böylece trüf mantarı yetiştirmek isteyen herkesin hem maliyetinin ne kadar olması gerektiği, nasıl bir üretim süreci belirlendiği hakkında detaylar paylaşılıyor. Araziyle ilgili bir ödeme yapılmadığı göz önünde bulundurulduğu taktirde, direkt olarak kilo başına 100 Dolar tutarında gelire sahip olunabilecek olan mantarı tohum ve sulama masrafları dahil hesaplamak mümkündür. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında özel olarak ilgi gösterilen mantarlardan bir tanesi olması nedeniyle, henüz bu alanda bilgi sahibi olmayan kişilerin mutlaka kursa katılması gereklidir. Ancak bu sayede her bir mantar tohumundan tam anlamıyla verim elde edilmesi, yanlış dikimden kaynaklanan kayıpların ortanda kaldırılması mümkün olacaktır.

Trüf Mantarı Tohumu

Trüf mantarının yetiştirilmesi için özel olarak üretilen ve arazinin dört bir yanına serpilebilecek yapıya sahip olan tohumu yıl boyunca ekmek mümkündür. Gerekli tüm bilgilere doğrudan kurs sayesinde erişebileceğiniz için, özellikle maliyetin çok yüksek seviyelerine çıkmasına neden olabilecek yanlış kararlar vermezsiniz. Gerekli olan tüm materyallerin ve ekimle ilgili sürecin nasıl işlediğinin kurs bünyesinde detaylarıyla birlikte öğrenilmesi sağlanıyor. Yıllık gelirinizin ne kadar olmasını istediğinize ve arazi boyutunuza bağlı olarak mantar tohumu için ortalama seviyelerde ödeme yapmanız yeterli olmaktadır.

Trüf mantarının tohumunu ekmeden önce, arazinin ekim için gerekli şartları karşıladığına emin olmanız gereklidir. Arazinin çevresini dikenli tellerle çevirmeniz son derece önemlidir. Kilosu son derece yüksek ücretlere sahip olması nedeniyle özellikle hırsızlar tarafından trüf mantarlarının çalınmasıyla ilgili her zaman için girişimlerde bulunulabiliyor. Yıllık 30 ila 60 bin Türk Lirası seviyesine ulaşabilen gelirinizi özellikle 5 dönümlük bir arazide elde etmeniz mümkün olmaktadır. 10, 20, 30 dönüm araziye sahip olan ve mantar çiftliği kuran kişi veya kurumların kazancı ise aynı oranda artış göstermektedir.

Ayrıca Mantar Yetiştiriciliği Hakkında Tüm Merak Edilenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz